Dünya yüzeyindeki en eski duygu nedir bilir misiniz?
İlkel insanlardan bu zamana kadar gelmiş olan bir duygu bu.
Bana yaptığım işleri “nasıl yaptığımı” sordukları zaman ya da “bunları nasıl biliyorsun?” diye sordukları zaman verdiğim 2 kelimelik cevabım, dünyanın en eski duygusudur aslında.

Merak Etmek.

Tekerlek nasıl icat edildi?
Ampul nasıl icat edildi?
Bilgisayarlar, telefonlar, uzay araçları vb.
Hepsi bir merak ürünüdür.
Tekerlek icat edildi çünkü insanoğlu taşıdıkları nesne veya objeleri daha kolay nasıl taşırım diye merak etti.
Ampul icat edildi çünkü merakını tüm gece sürdürebileceği aydınlık bir ortama ihtiyacı vardı. (Thomas Edisson’un.)
Bilgisayarlar icat edildi çünkü Steve Jobs gibi bir insanın içerisinde bu kadar heyecan yaratan bu cihazın neler yapabileceğini merak etti.
Uzay araçları icat edildi çünkü uzay da neler olduğu merak edildi.
Aslında hepimizin içerisinde merak ettiğimiz ve merak ettiğimiz için yaşadığımız olaylar var ve tek bir cevabı var; Merak Ettim.
Ben merak ettim çünkü “Bana heyecan veren şeylerin insanlara da heyecan verip onların işine yaramasını” istedim. Mesela neden sinema filmlerinde fragman oluşturulur ve sonunda bir tarih verilir biliyor musunuz? Merak edin ve bu sinema filmini izleyin diye fragmanın sonunda tarih belirtilir. Bu fragmanı izledikten sonra sizin içinizde oluşan heyecan ile o tarihi sabırsızlıkla beklersiniz. Sonuç? Film vizyona girer, biletini alırsın, filmi izlersin ve film bittiği andan itibaren filmi kafanda tekrar tekrar düşünerek aslında tekrar tekrar izlersin. Bundan dolayı ilk konuştuğun kişiye filmi anlatmaya başlarsın. Bu senin içinde oluşan heyecan ile merak duygusunun film bittiği halde içinde oluşan patlamaların bitmemesidir. Hele ki bu film bir serinin başlangıcı ve ikinci filminin geleceğini öğrendiysen. Ben bir filmi izlemek için sinemaya gitmiyorum artık. Çünkü filmi izlemekten çok insanların davranışları ve sesleri beni filmden kopartıyor. He bir de tam heyecanlı bölümünde ara vermeleri de var. Az önce Exxen’de “Kovala” filmini izledim. Ve “Dünya yüzeyindeki en eski duygu nedir bilir misiniz?” sahnesi bu cümlelerimi yazmam için bir sebep oldu. İnsanlar merak ettiği sürece gelişmeye ve geliştirmeye devam edecek. Merak ettiği sürece iyilik ve kötülük yapmaya devam edecek. Merak ettiği sürece icat edecek. Ben merak ettiğim için tasarım ve yazılım biliyorum.

Peki ya siz neyi merak ettiğiniz için biliyorsunuz?