Bir klişe olarak ‘Kaliteli fotoğraf elinizdeki makineye bağlıdır. Elinizdeki makinenin size sunduğu kadar kaliteli fotoğraf çekebilirsiniz.’ demeyeceğim. Çünkü “Kaliteli Fotoğraf” asla elinizdeki fotoğraf makinesine bağlı değildir, fotoğraf makinesi ile birlikte kullandığınız ekipman ve fotoğraf makinesi üzerinde sizin yaptığınız ayarlamalar ile birlikte çektiğiniz fotoğrafın açısı ile ilgilidir. Mesela eliniz de Canon Mark III var fakat fotoğraf çekerken hala otomatik modunu kullanıyorsanız siz hala amatör bir fotoğrafçısınız demektir. Benim ilk ve tek fotoğraf makinem Canon 650D oldu. Babam ablama hediye olarak aldı aslında bu fotoğraf makinesini fakat aldığı dönem de benim fotoğraf stüdyosunda harçlığımı çıkartmak için işe başlayarak fotoğraf makinesini ablamdan daha çok kullanmam, her bir hatasını ve her bir ince ayrıntısını çözdüğümden dolayı artık fotoğraf makinesi ile tabiri caiz ise kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyordum ki hala oynamaktayım. Ben web programcılığı okudum, yazılım okumadım. Fakat yazılım yazmak, sistem kırmak, sistemleri güçlendirmek, sistemler üzerinde oynamak benim en büyük hayalim ve tutkumdu. Canon 650D fotoğraf makinesinin kaynak kodlarına ulaşmak kolay olmasa da ulaşılamaz olmadığından dolayı içerisindeki bir kaç kodlamayı değiştirerek fotoğraf kalitesini artırmak zor olmadı. Bundan sonrası sadece fotoğraf makinesi, ekipman ve Photoshop üzerindeki ayarlamalara kaldı.

Örnek;

Üst tarafta gördüğünüz fotoğraf Canon 650D fotoğraf makinesi ile çekilmiş olup üzerindeki tek ekipman K&F Concept KF-882 harici flaştır. Fotoğraf makinesi üzerindeki ayarlamalar;

ISO : 400,
Diyafram ‘ f ‘: 2.0,
Enstantene Değeri : 1/60,

olup, flaş üzerindeki ayarlamalar ise;

Zoom : 50mm,
Poz Değeri : 1/8

olarak ayarlanmış ve fotoğraf çekilerek görsel oluşturulmuştur. Fotoğraf ayna karşısında çekilmiş ve kare boyutlarına hemen hemen uygun, oda lambası açık iken çekilmiştir. Oda lambasının açık olduğunu fotoğraftaki kişinin yüzünün sol kısmının parlamasından anlayabilirsiniz. Fotoğraf hem CR2 hemde JPG olarak çekildi. Fotoğraf bu haliyle çok güzel gözüküyor, kaliteli bir fotoğraf olduğu belli oluyor değil mi ? Fakat hala bitmedi. Sıra fotoğrafı Photoshop üzerinde düzenlemeye geldi. Fotoğraf çok sıcak, sarı renk ağırlıklı ve fotoğrafta çok fazla parlama var önceliğimiz parlaklığı gidererek sonrasında beyaz dengesini düzenleyip fotoğrafın üzerindeki sarı ve sıcak renk ağırlığını kaldırmak olucak. Fotoğrafı Photoshop programı üzerinde CR2 formatı ile açtığınız da karşınıza Camera Raw penceresi gelecektir. Düzenlemelerimizi bu pencere üzerinde yapacağız.

1 – Fotoğraf üzerindeki parlalıklar;

Açılan pencere üzerinde sekmeler ikonlar ile birlikte sağ tarafta ayırılmış bir şekilde karşınıza gelecek ve bu penceredeki ilk sekme de parlaklığı kaldırmak amacı ile Kullanabilirsiniz. Pozlama, fotoğraf makinesi üzerindeki enstantene değeridir. Enstantene değerinin diğer bir adı da Pozlama Telafisi ya da Pozlama Değeri’dir. Kontrast ile fotoğrafınızın biraz daha koyulaştırabilirsiniz. Parlaklığı alma kısmına gelecek olursak, ‘Açık Tonlar, Gölgeler, Beyazlar, Siyahlar’ 4 progress bar çubuğunu fotoğrafınızın üzerindeki etkileri sağ ve sol taraflara çekerek parlaklık değerini istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Burada size fotoğrafın renk dengesini bozmadan tüm ayarlamalarınızı yaptıktan sonra,

görsel üzerinde gördüğünüz görselin ortasındaki fotoğrafta en üst kısımda küçük ikonlardan soldan ikincisine tıklayarak ‘Ton Eğrisi’ kısmına gelip buradan da parlaklık ile ilgili ayarlamalarınızı yapabilirsiniz. Buradaki tüm ayarlamalarınızdan sonra fotoğraf üzerindeki parlaklığın %85 ile %90 değerin de azaltmanız mümkün. Parlaklık ile ilgili tüm sorunlarımızı hallettikten sonra, sıradaki aşamaya geçebiliriz.

2 – Beyaz Dengesi;

Fotoğrafın beyaz dengesi, görsel üzerinde gördüğünüz fotoğraf kesintisi üzerindeki gibi sıcaklık ve renk tonu olarak iki kısımdan oluşmakta, fotoğrafımız çok sıcak demiştik ve fotoğrafı soğutmamız gerekiyor bundan dolayı Sıcaklık kısmındaki progress bar çubuğunu sol tarafa doğru fotoğrafı inceleyerek sıcaklığı fotoğraf üzerinde kontrol ederek soğutma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Fotoğrafımız soğuduğunda biraz mavi tonlaması olacaktır muhtemelen, bundan dolayı “Renk Tonu” kısmından fotoğrafa biraz yeşillik katıp aslında küçüklükten beri denediğimiz olayı program üzerinde yapmış oluyor. Yani mavi ile yeşil rengini karıştırıyoruz. Fotoğrafımızın parlaklığını düzenledik, beyaz dengesini düzenledik artık fotoğrafımız son aşamaya gelmeye hazır.

3 – Final

Bu kısımı aslında telefon üzerinde fotoğraf çekip filtre eklediğiniz uygulamaların bir benzeri gibi görebilirsiniz. Bunun nedeni telefon üzerindeki uygulamalarınızda bu kısım üzerindeki çoğu özelliğin olması. Örnek verecek olursak “Netlik” kısmı telefonlarınızdaki uygulama üzerinde “Keskinlik” olarak geçmektedir. Her neyse

Bu kısım üzerinde fotoğrafımızın detayını ve tam olarak renk tonlamasını oturttuğumuz, fotoğrafımızı artık kaydetmek yada üzerine filtre eklemek için uygun hale getirebileceğim kısım olarak da adlandırabiliriz. Netlik, kısmını +15 artırarak fotoğraftaki kişinin sakalları, saçları ve kirpikleri üzerindeki detayları biraz daha ortaya çıkartıyorum. Sisi Kaldırma, +11 artırarak fotoğraf üzerindeki beyaz dengesini biraz daha koyulaştırıyorum ve fotoğraf biraz daha baskın renk tonlamasına sahip oluyor. Titreşim, +13 artırarak fotoğraf üzerindeki renkleri biraz daha canlandırıp, Doygunluk kısmını -16 azaltarak fotoğrafa çok ufak bir dokunuş ile birlikte nostaljik hale getiriyorum. Sonuç mu ?

Son olarak, tekrar söylüyorum, “Kaliteli Fotoğraf, fotoğraf makineniz ile alakalı değildir, elinizdeki imkanları iyi değerlendirmeniz ile ilgilidir.”

Unutmayın ! Kalite asla tesadüf değildir, seçilebilir.